Parafia pod wezwaniem Świętego Ducha we Wrześni

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Ogłoszenia


Ogłoszenia duszpasterskie

NIEDZIELA PALMOWA 13 kwietnia 2014 r.

 

1. Dzisiaj Kościół obchodzi pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa Pana do Jerozolimy – dla dokonania swego Paschalnego Misterium. Symbolizuje to obrzęd poświęcenia palm (przed Mszą Świętą o godz. 11.00przy krzyżu misyjnym i procesja). Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 16.15.

2. Do puszek przed kościołem zbieramy ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.

3. Msze święte w Wielkim Tygodniu: poniedz. wtorek i środa o godz. 7.00 i 18.30. Liturgia Wielkiego Czwartku i Piątku o godz. 18.30 a Wielkiej Soboty o godz. 20.00.  Droga Krzyżowa w Wielki Piątek o godz. 15.00 - poprzedzona Nowenną do Miłosierdzia Bożego. Nowenna do Miłosierdzia Bożego w Wielką Sobotę o godz. 15.00 /przed poświęceniem potraw/a w następne dni przed wieczorną Mszą św. Do wspólnej modlitwy zaprasza Odnowa w Duchu Świętym.

4. Liturgia Wielkiego Poniedziałku, Wtorku i Środy ukazuje nam Chrystusa, cierpiącego sługę, który dobrowolnie składa w ofierze swoje życie, aby wejść razem z nami do chwały Ojca. Nie może w tym przeszkodzić grzech, zdrada (Judasza) i niewdzięczność człowieka – o tym mówią czytania mszalne z dnia.

5. Rekolekcje dla młodzieży Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 – od poniedziałku.

6. Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta w Wielką Środę – wyruszy od kościoła Farnego bezpośrednio po wieczornej Mszy św. o godz. 18.00, przejdzie przez  naszą parafię i zakończenie w kościele św. Królowej Jadwigi.

7. Biuro Parafialne – w Wielki Czwartek i Wielką Sobotę – nieczynne.

8. Polecam uwadze prasę katolicką. W najnowszym Przewodniku: >Dojrzałe powołanie – o inicjatywie seminariów dla mężczyzn po 35. roku życia. >Wanda Malczewska – nieznana polska mistyczka. > Katecheza Wielkopostna na Niedzielę Palmową. > Jak dzisiaj wygląda życie ludzi, którzy 30 lat temu bronili krzyża w szkole w Miętem.

WIELKI CZWARTEK – Kościół wspomina Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie Sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Tego dnia Kościół katolicki dopuszcza odprawienie tylko jednej Mszy św. – Mszy Wieczerzy Pańskiej z udziałem wszystkich miejscowych kapłanów – u nas o godz. 18.30. Jednakże rano w Katedrze biskupi odprawiają pierwszą Mszę św. wraz z duchowieństwem Archidiecezji, podczas której poświęca się oleje święte. Po Mszy Wieczerzy Pańskiej tabernakulum pozostaje puste i otwarte na znak żałoby. Celebrans przenosi Najśw. Sakrament do „Ciemnicy” upamiętniającej uwięzienie Jezusa przed procesem i śmiercią. Adoracja do godz. 22.00 a składka z Wielkiego Czwartku przeznaczona jest na Fundusz – Dzieło Powołań Kapłańskich.

WIELKI PIĄTEK – liturgia tego dnia rozpamiętuje Mękę Jezusa Chrystusa  i Jego śmierć. Nie celebruje się w ten dzień Mszy św. Obowiązuje post ścisły, od którego nie ma żadnej dyspensy. Prosimy o przybranie krzyży i figur przydrożnych. Składka z Wielkiego Piątku przeznaczona jest na pomoc chrześcijanom w Ziemi Świętej.  Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.30 – to liturgia słowa, modlitwa powszechna, adoracja krzyża i przyjęcie Komunii św. Po Komunii celebrans przenosi Najśw. Sakrament do specjalnie zainscenizowanego Grobu Pańskiego z figurą Chrystusa, od tego momentu trwa Adoracja do godz. 22.00.

WIELKA SOBOTA – to dzień cichej nadziei, modlitewnego oczekiwania na cud Zmartwychwstania - Adoracja od godz. 7.00. Święcenie potraw: na wioskach od godz. 9.00 w tradycyjnej kolejności - Obłaczkowo, Białężyce, Chocicza Wielka i Chocicza Mała; natomiast w Kościele /połączone z krótkim nabożeństwem Słowa Bożego/  o godz.: 9.00, 9.30; 12.00, 12.30; oraz 15.00. Uroczysta Wigilia Paschalna  rozpocznie się o godz. 20.00 – zakończona Procesją Rezurekcyjną wokół Kościoła (niesiemy zapalone świece). Zapraszamy mężczyzn do baldachimu – zarówno w Wielką Sobotę jak i w  poranek Wielkanocny).

Wigilia Paschalna rozpoczyna się pobłogosławieniem ognia i paschału, który procesyjnie wnosi się do Kościoła i następuje uroczyste odśpiewanie Orędzia Paschalnego. Następnie odbywa się liturgia słowa, liturgia chrzcielna (przynosimy świece na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i procesję), oraz Eucharystia.

WIELKANOC – Niedziela Zmartwychwstania, to najstarsze chrześcijańskie święto. Wyraża radość Zmartwychwstania Chrystusa, głosi Jego ostateczny tryumf nad śmiercią. Najczęściej w godzinach porannych odprawiana jest Procesja Rezurekcyjna (choć właściwą Mszą Rezurekcyjną jest Wigilia Paschalna) będąca uroczystym ogłoszeniem Zmartwychwstania i wezwaniem do udziału w tryumfie Zmartwychwstałego.

Procesja Rezurekcyjna w Niedzielę Zmartwychwstania przed Mszą św. o godz. 6.00. Mszy o godz. 7.00 nie będzie a pozostałe Msze św. w porządku niedzielnym. W Obłaczkowie Msza św. o godz. 8.30 – zarówno w I jak i w II Święto.

 

1. Dzisiaj, po Mszy Świętej o godz. 9.45 Wystaw. Najświętszego Sakramentu, litania do Najśw. Serca P.J. i akt poświęcenia – można uzyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie aktu poświęcenia. Natomiast o godz. 16.45, jak w każdym 25 dniu miesiąca, wspólna modlitwa w intencji adopcji dziecka poczętego – serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy

2. Również dzisiaj, z okazji 50. lecia działalności banku PKO BP, o godz. 16.30 w kościele św. Jadwigi będzie sprawowana Msza Święta – zapraszamy.

3. Nowenna do M. B. Nieust. Pomocy – w środę po wieczornej Mszy Świętej.

4. W środę, 28 listopada, zapraszamy dzieci klas II na spotkanie - w kościele o godz. 16.15.

5. Katecheza przygotowująca młodzież do bierzmowania, dla klas III gimnazjum, poniedz. - grupa I, środa – grupa II, czwartek – grupa III, piątek – grupa IV w Obłaczkowie. Początek spotkania o godz. 17.00 – w salce katechetycznej.

6. W czwartek, 29 listopada, Biuro Parafialne nieczynne – ksiądz Proboszcz wyjeżdża na Rekolekcje kapłańskie a księża Prefekci w tym czasie są w szkole

7. Rodziców dzieci przygotowujących się do I-szej Komunii Świętej zapraszamy w czwartek na Mszę Świętą i katechezę o godz. 18.30 – temat spotkania: Rola małżeństw niesakramentalnych we wspólnocie parafialnej.

8. W sobotę, 1 grudnia, o godz. 11.00 – zbiórka ministrantów.

9. Za tydzień – I Niedzielą Adwentu – rozpoczniemy nowy rok kościelny, który będziemy przeżywać pod hasłem: Być solą ziemi. Od przyszłej niedzieli, będą do nabycia w zakrystii opłatki i świece wigilijne, które poświęcimy na wieczornej Mszy Świętej w sobotę - 1 grudnia.

10. Polecamy uwadze prasę katolicką: dzisiejszy Przewodnik Katolicki z dodatkiem - Kalendarz na Rok Wiary – w cenie 6,50 zł.

Poprawiony: niedziela, 13 kwietnia 2014 12:56  

Start Ogłoszenia